Pomáhať a inšpirovať ľudí nás baví. Našim poslaním je prinášať skvelé informácie, ktoré sú nápomocné pre výnimočné projekty našich klientov. Preklady, korektúry a tlmočenie pre vás pripravujeme s láskou.

TLMOČENIE JE ZÁZRAKOM MINULOSTI, VÝDOBYTKOM PRÍTOMNOSTI A POTREBOU BUDÚCNOSTI

Predstavte si svet, v ktorom nikomu nerozumiete. Nerozumiete svojim susedom, predavačke v potravinách, úradníčke na úrade, dokonca ani členom svojej rodiny pri večeri. Snažíte sa dorozumieť rukami-nohami, ale niekedy ani to nepomôže a ocitáte sa v motanici nedorozumení a zmätku.

Našťastie je realita iná a žijeme v krajine, kde si navzájom rozumieme a môžeme sa teda slobodne porozprávať s kýmkoľvek chceme. Alebo nie? V dnešnej dobe, keď je spoznávanie sveta na vlastnú päsť stále modernejšie a modernejšie, čoraz častejšie sa so zahraničnými turistami stretávame na všetkých možných miestach aj nášho Slovenska. Či si kupujú lístok na železničnej stanici, alebo sa snažia zistiť cestu od náhodných okoloidúcich, nie vždy sa stretnú s odpoveďou. Jazyková bariéra je často príliš veľká. O čo by to bolo jednoduchšie, keby sa vtedy zjavil niekto, kto vám obidvom rozumie a vedel by takúto situáciu vyriešiť zopár frázami.

Tlmočníci

A presne takýmito ľuďmi sú tlmočníci. Stačí vedieť dva správne jazyky a môžete pomôcť vyriešiť problémy a zlepšíte deň nie len zúfalým ľuďom s jazykovou nesúhrou, ale aj sebe. Pocit potrebnosti dvíha sebavedomie a náladu priam zázračne. A presne tým tlmočníctvo je: je to radosť z pomoci iným. Tak ako doktori pomáhajú s problémami tela a hasiči zachraňujú majetok pred zhorením, tlmočníci pomáhajú prekonávať problémy v dorozumievaní sa.

Minulosť

Už v minulosti boli tlmočníci váženými osobami. Každý chápal, že naučiť sa a komunikovať plynule v cudzom jazyku, nie je len také jednoduché. Zohrávali veľmi významnú úlohu hlavne v oblasti obchodovania a diplomacie.

Súčasnosť

Do dnešnej doby sa toho teda veľa nezmenilo, len sa k týmto dvom okruhom pridalo aj niekoľko iných činností, napríklad aj spoznávanie iných kultúr. Veď si priznajme: koľko krajín by sme už navštívili, ak by sme vedeli komunikovať jazykom danej krajiny? Cestovať po celom svete môže znieť ako skvelé dobrodružstvo, pri ktorom spoznáte krajiny, iné zvyky a kultúru či nových ľudí, to sa nám však nie vždy podarí, ak ľuďom okolo nebudeme rozumieť. A ak ste príliš pohodlní alebo zaneprázdnení naučiť sa daný jazyk, na scénu prichádza tlmočník.

Budúcnosť

Tlmočník bude určite zohrávať dôležitú úlohu  aj v budúcnosti. Čoraz viac ľudí cestuje do iných krajín bez znalosti jazyka a často sa rozhodnú ostať v danej krajine a žiť tam. Multikultúra už nie je vzdialený pojem, cítime ju čím ďalej, tým viac. A aj preto bude podľa mňa tlmočníctvo aj v budúcnosti trvalým a perspektívnym „remeslom“.

Predstavte si svet, v ktorom nikomu nerozumiete. Rozprávate iným jazykom ako všetci ľudia okolo vás…okrem jedného. Okrem človeka, ktorý vám pomáha prekonať jazykovú bariéru a pomáha uzatvárať obchody, podpisovať zmluvy, spoznávať kultúru, porozumieť ľuďom okolo alebo sa len tak porozprávať – Váš tlmočník.

         Ak ste sa ešte nestihli alebo neodhodlali naučiť sa cudzí jazyk, ktorý momentálne potrebujete, nevadí. Naši erudovaní tlmočníci a prekladatelia sú vám pripravení ochotne pomôcť, spríjemniť a uľahčiť Vaše obchodné stretnutia a iné aktivity.

Neváhajte nás kontaktovať na mobilnom čísle +421 915 058 636 alebo emialom nrv@nrv.sk a dohodnite si ešte dnes tlmočenie „ušité“ podľa vašich predstáv.

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s ostatnými priateľmi. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *