Pomáhať a inšpirovať ľudí nás baví. Našim poslaním je prinášať skvelé informácie, ktoré sú nápomocné pre výnimočné projekty našich klientov. Preklady, korektúry a tlmočenie pre vás pripravujeme s láskou.

Slovenský jazyk má svoje úskalia a málokto ovláda gramatiku naozaj dokonalkorektury-a-gramaticke-chybye. Lenže znalosť gramatiky a písomný prejav na úrovni je dôležitý, ak chcete pôsobiť seriózne. Do očí bijúce gramatické chyby vám môžu odpustiť priatelia počas chatovania. Horšie to bude v prípade oficiálnych dokumentov, žiadostí, mailovania so šéfom alebo s klientom či nebodaj pri zostavovaní životopisu.

Určite teda nebude na škodu zopakovať si základy gramatiky a najčastejšie chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Článok vám nezaberie viac ako 3 minúty.  😉

Večná dilema – i alebo y ?

Určite je dosť ľudí, ktorí by najradšej jedno z týchto písmeniek zrušili. V blízkej budúcnosti sa však nič takéto nechystá, takže bude ľahšie naučiť sa, kedy použiť i a kedy y.

Chyby sa najčastejšie robia v nominatíve množného čísla. Prídavné mená v nominatíve sa píšu takto:

  • množné číslo – šikovní muži
  • jednotné číslo – šikovný muž

V množnom čísle v nominatíve mužského rodu sa teda píše i, v jednotnom čísle y.

Dobré je zopakovať si aj tvrdé, mäkké a obojaké spoluhlásky.

  • tvrdé – d, t, n, l, k, g, h, ch
  • mäkké – ď, ť, ň, ľ, c, č, š, dz, dž, ž, j
  • obojaké – b, m, p, r, v, z, s, f

V domácich (slovenských) slovách sa po tvrdých spoluhláskach píše y, po mäkkých i a po obojakých sa vo väčšine prípadov píše i s výnimkou vybraných slov. Vtedy sa píše y. Pozor si treba dávať pri cudzích slovách. V tomto prípade sa po mäkkých spoluhláskach môže písať y a po tvrdých i.

Problém s predložkami

Časté gramatické chyby vznikajú aj pri písaní predložiek s/so a z/zo. Ak neviete, či napísať s alebo z, pomôžte si pádmi, ktoré prináša slovenčina.

  • Inštrumentál – s kým, s čím? Bol som na obede s mamou. Idem do kina s dievčaťom.
  • Genitív – z koho, z čoho? Práve idem z divadla. Včera som sa vrátil z dovolenky.

Samy alebo sami?najcastejsie-gramaticke-chyby

Zabúdať netreba ani na skloňovacie rody, konkrétne na vzory žena a chlap. Žena a chlap totiž môžu v texte narobiť poriadnu šarapatu, ale aj s tým si dokážete ľahko poradiť.

  • samy – píšeme v ženskom, strednom rode a v mužskom neživotnom rode – Ženy idú nakupovať samy. Deti sa hrajú samy.
  • sami píšeme iba v mužskom životnom rode v množnom čísle – Chlapi išli na futbal sami.

Rovnaké pravidlá platia aj v prípade radi/rady a oni/ony. V prípade, že sa používa mužský aj ženský rod, píšeme mäkké i – Mama a brat prišli sami.

Stokrát alebo sto ráz?

Keď chcete správne napísať násobné číslovky, máte niekoľko možností. Napísať môžete stokrát alebo 100-krát, ale vždy píšte spolu bez medzier. Ak napíšete sto ráz, musíte uviesť slová oddelene.

Spojovník alebo pomlčka?

Možno viete, možno nie, že existuje spojovník aj pomlčka. Aj keď na prvý pohľad vyzerajú rovnako, je medzi nimi rozdiel. Spojovník sa píše bez medzier a pomlčka zasa oddelená medzerami z oboch strán.

  • pomlčka : na stranách 58 – 62, jar – najkrajšie obdobie roka, trasa Bratislava – Košice
  • spojovník: ekonomicko-sociologický, 5-dielna súprava, červeno-čierna

Viete písať čiarky?

K ďalším častým gramatickým chybám patrí zle napísaná alebo chýbajúca čiarka. Písanie čiarok nie je jednoduchá záležitosť, a preto nezaškodí zopár dobrých tipov. Zopár príkladov sme popísali aj v gramatickom článku.

Čiarka sa píše vždy pred jednoduchými podraďovacími spojkami – „keď, pretože, keby, aby, kedy“. Ak sú dve spojky – že ak, pretože ak, lebo keby a pod. –, na začiatku vedľajšej vety pred druhou sa už čiarka nepíše.

Príklad: Dostali sme ponuky, že ak nakúpime hneď, dostaneme zľavu.

Pred spojku „ako“ napíšeme čiarku vtedy, keď uvádza vedľajšiu vetu.

Príklad: Z prieskumu sme zistili, ako sa páči turistom na Slovensku.

V prípade, že spojka „ako“ stojí za hlavnou vetou samostatne bez vedľajšej vety, čiarka sa nepíše. Čiarka sa nepíše ani pri porovnaniach.

Príklady: Chcete mať krajšiu pleť? Povieme vám ako. Minulý rok bol festival lepší ako teraz.

Ak používate spojky buď – buď, buď – alebo, aj – aj“ a podobne, mali by ste vedieť, že pred druhou spojkou sa vždy píše čiarka.

Príklady: Ani neprišiel, ani nezavolal. Buď pôjdeš s nami, alebo zostaneš doma.

Zákerné vedia byť aj spojky a , a preto, a tak, a teda, a pritom“. Čiarku pred ne píšeme v prípade, že vyjadrujeme dôsledkový odporový vzťah vo vedľajšej vete.

Príklady: Matematika má mnoho pravidiel, a preto je náročná. Pomohol nám, a pritom nemusel.

V prípade spojky a to“ niekedy čiarku píšeme, inokedy nie. Čiarka sa píše vtedy, keď spojka uvádza dôvod. Ak ide iba o jednoduché spojenie, čiarka sa nepíše.

Príklady: Jedávam rôznu zeleninu, a to mrkvu, brokolicu, špenát aj papriku. Mama ho pochválila a to ho motivovalo.

pravopisne-chyby

Správne vykanie

Pre niekoho vykanie nie je problém, ale stále je dosť ľudí, ktorí s tým majú problém a robia chyby. V podstate je to veľmi jednoduché. Pri vykaní je sloveso vždy v druhej osobe množného čísla.

Správne vykanie: Pani Nová, požičali by ste mi tú novú knihu? Pán profesor, vysvetlili by ste mi to znova?

Nesprávne vykanie: Pani Nová, požičala by ste mi tú novú knihu? Pán profesor, vysvetlil by ste mi to znova?

Nespisovné výrazy, ktoré často používame

Niektoré výrazy používame úplne bežne a vôbec netušíme, že sú vlastne nespisovné. Prinášame vám niekoľko najpoužívanejších.

gramatika-spravne-a-nespravne-slovaO gramatike, výnimkách a pravidlách by sa dalo napísať podstatne viac. Veríme, že sme vám pomohli vyhnúť sa základným gramatickým chybám, ktoré ste možno robili, a dozvedeli ste sa aj niečo nové.

Prečítajte si s akými druhmi jazykových gramatických korektúr vám vieme pomôcť.

Podeľte sa s nami dole v komentároch o najkurióznejší príklad vašej gramatickej chyby.  😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *