Pomáhať a inšpirovať ľudí nás baví. Našim poslaním je prinášať skvelé informácie, ktoré sú nápomocné pre výnimočné projekty našich klientov. Preklady, korektúry a tlmočenie pre vás pripravujeme s láskou.

Pripravili sme pre Vás unikátny návod, ako jednoducho spočítať normostrany/fyzické strany pri bežných alebo úradných prekladoch. Rovnaký spôsob určovania počtu strán platí aj pre jazykové korektúry. Môžete tak ihneď sami vedieť, koľko má váš dokument, text, návod, manuál či projekt normostrán ďalej len NS.

Ako sa určuje presný počet NS

Ako sa presne určí počet normostrán z textu sa dozviete, ak kliknete na odkazy podľa nižšie znázornených obrázkov vo worde. Presný počet sa určí na základe zaslaného dokumentu. Údaje je možné získať dvoma spôsobmi. Prvý spôsob je, že si v súbore word kliknete na Posúdiť / počet slov a zobrazí sa okienko. Smerodajné sú znaky vrátane medzier.

Ako vidieť z obrázka č.1, tento dokument má 2294 znakov vrátane medzier. Jedna normostrana má 1800 znakov vrátane medzier. To znamená ak 2294 vydelíme počtom znakov (1800) dostaneme presný počet normostrán, t.j. 1,27 NS, čiže zaokrúhlene má dokument 1,3 NS.

Druhý spôsob ako jednoduchšie nájdete počet NS v dokumente je,  že si kliknete v dokumente word do ľavého dolného rohu na slová a taktiež sa objaví tabuľka „počet slov“,  v ktorej je presne taký istý údaj ako pri prvom spôsobe určenia. Viď obrázok č.2.

Ak ide o dokument, ktorý má napríklad 0,6 NS, účtuje sa ako 1 NS. Vyskúšajte si spočítanie normostrán a budete mať ihneď prehľad o rozsahu vášho dokumentu.

Určenie počtu NS / FS pri úradnom preklade

Pri úradných prekladoch je postup podobný. Rozdiel je v tom, že ak ide o text pozostávajúci z 3 fyzických strán, pričom posledná má iba 0,4 NS, účtuje sa ako 1 NS (celá). To znamená takýto dokument má spolu 3 NS.

V prípade, že máte viacero dokumentov na úradné preklady a majú byť každý zvlášť úradne preložený, počítajú sa zvlášť. Je tomu tak preto, lebo na každý dokument sa vzťahuje prekladateľská doložka. Uvedieme príklad: Potrebujete úradne preložiť 3 dokumenty: rodný list, sobášny list a vysvedčenie. Dokumenty majú spolu 2,3 NS. V skutočnosti sa účtujú 3 fyzické strany. Pre konkrétne nacenenie Vám radi pomôžeme, stačí, ak nám všetko pošlete emailom.

Pokiaľ máte dokument vo formátoch PDF, Excel, Powerpoint, prípadne v iných, existuje množstvo programov, ktoré si hravo poradia s určením počtu NS. Jednoduchý spôsob ako si spočítať NS v uvedených formátoch je, že si označíte text ctrl + A, skopírujete ctrl+ C a následne vložíte ctrl+V do wordu. Postup je rovnaký ako uvádzame vyššie. Na záver uvádzame programy, ktoré vám pomôžu skonvertovať rôzne formáty.

Užitočné programy na konverziu textu

Dokument PDF však môže byť nafotený a vtedy vám skopírovať text jednoducho nepôjde. Uvádzame pre zaujímavosť jeden z najlepších programov na konverziu, je ním ABBYY Finereader. Spoľahlivo dokáže urobiť konverziu súborov z PDF (aj nafotené) do wordu alebo vami želaného formátu. Ďalšie dobré programy na konverziu súborov je NITRO 9 , PDF Architekt alebo ANYCOUNT. Pokiaľ by ste chceli online konverziu je v ponuke free PDF Converter. Môžete si vyskúšať testovacie verzie na obdobie 30 dní zdarma.  Všetky uvedené programy máme vyskúšané a fungujú skvele. Je len na vás, pre aký z nich sa rozhodnete a ktoré formáty viac uprednostňujete.

Verím, že sme vám priniesli množstvo užitočných rád, ktoré využijete nielen pri prekladoch ale aj vo vašom biznise.

Ak máte doplňujúce otázky, radi ich zodpovieme na emaily alebo v chate.

Prečítajte si jednoduchý návod na čo treba myslieť predtým, ako si objednáte preklad.

Budeme radi ak nám nižšie napíšete svoj komentár.

 

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *